Jak řídit auto beze strachu? 

Mám pro vás pár tipů, jak překonávat své obavy z řízení a provozu.

Strach z řízení auta patří mezi poměrně běžné potíže a jeho příčiny mohou být opravdu různé. Myslím si, že všichni vnímáme, že strach z řízení auta mají jak ženy, tak muži. Větší počet řidičských „strašpytlíků“ najdeme spíše mezi ženami. A i to je jeden z důvodů, proč právě s vámi, se ženami, pracuji. 

Věřím, že většina z vás ví, kdy a v jaké podobě se váš strach či obava projevuje. Vnímáte to na různých úrovních. Sama to znám moc dobře. Po bouračce (za kterou do určité míry mohu sama) jsem svůj strach cítila fyzicky – především oblast žaludku a spodního břicha a po emoční stránce jsem vnímala vlastní selhání, neschopnost a neznalost. 

Díky naší komunitě už víte, že v tom, jak řízení vnímáte, rozhodně nejste samy. Důvody má každá jedna z vás různé, proč dovednost řízení vnímá tak, jak vnímá. Každá máte nějakou svou zkušenost, která jakkoli ovlivnila váš vztah k řízení. Každopádně je několik způsobů, jak se posunout od: „Já bych chtěla ale…“ k něčemu jako: „jsem sebevědomá a bezpečná řidička a za volantem se cítím skvěle.“

A pojďme se na některé z nich podívat:

Vzdělávání – zní to jako totální klišé a já vám fakt rozumím – učím se pořád, sleduji změny, trénuji v praxi… Ale vy se šprtat zákon příliš detailně nemusíte, stačí obnovit znalosti z provozu například tak, že když pojedete jako spolujezdec, budete si všímat značek, provozu, jak se řidiči chovají a budete to vnímat jako učení se pohledem. A také si můžete udělat tréninkově třeba testy, které jste dělaly u závěrečných zkoušek a ověřit si tak své znalosti. Teoretická příprava na provoz je fajn a v provozu i jako spolujezdci můžete takhle teorii podporovat a zapisovat do paměti.

Pozvolný začátek – pro začátek je dobré obnovovat/získávat vztah k řízení malými krůčky. Protože každá z nás řízení vnímá jinak, tak má i jiný přístup. Když jsem se vracela po bouračce k řízení, tak jsem si s autem párkrát popovídala. Jo, mluvím i se svým kocourem a to je zvíře, a je to možná divné, ale povídám si i teď občas se svým autem. Tak jsem si vytvořila svůj rituál, abych se cítila dobře. Ale vy můžete podle svý potřeb volit třeba jen usednutí za volant, nastartování, vnímání motoru, ochytání si páček a čudlíků, nalezení nejideálnějšího posedu a výhledu… pozvolné rozjezdy atp.

Božský spolujezdec – tak to jsem třeba já . 😁 V různých situacích třeba nechcete být v autě samy. A já to naprosto chápu. Měla jsem období, kdy jsem chtěla vedle sebe někoho mít, kdo bude jenom přítomen a uklidní mě. proto i vy, pokud potřebujete podporu a doprovod, oslovte někoho ve své blízkosti, díky komu se budete cítit dobře, uvolněně a prostě v klidu. 

Klídek a pohodička – už jsem několikrát říkala a budu pořád, že je třeba být za volantem v klidu. Mít tu pohodičku, hlavně se sebou. Takže nejzákladnější forma zklidnění nervů a eliminací úzkosti je hluboké dýchání. Hluboký den pomáhá zklidnit jak tělo, tak mysl. 

Odměna – určitě máte něco rády. Kávičku, dortík nebo něco méně kalorického. Vždy, když se vám něco povede, odměňte se. Pochvalte se a promítněte si ve své mysli to, co se vám povedlo a pak si živě představte, kam dál se chcete posunout. 

Řekněte si o pomoc – na jednoho to už může být až moc. Není žádná ostuda přiznat, že něco nemůžeme zvládnout. My ženy chceme všechno zvládnout. Máme to v povaze a máme schopnosti a mnohdy nemáme a nechceme mít pochybnosti. A jako bonus často chceme všechno vyřešit a zvládnout samy. Nechceme se spoléhat na někoho dalšího. No a řízení auta je o jednom řidiči a o jednom volantu. Nemůžeme se za volantem ani na nikoho jiného, než na sebe, spolehnout. A proto je potřeba být po všech stránkách připravená na roli řidičky. Jak po stránce osobnostní, tak po stránce dovednostní. 

Celkově je potřeba si opravdu dobře uvědomit, že překonávání strachu může vyžadovat opravdu velkou dávku času a někdy až neuvěřitelnou trpělivost. Každá z nás je velmi individuální a i kvůli tomu se velmi mohou lišit potřeby a přístupy, ke kterým se můžeme a vůbec chceme obrátit. Nejprve je dobré vyřešit si sama v sobě to, proč chci řídit, co mi to má přinést a jaký vliv to bude mít dál. Klidně si můžete odpovědět i na praktické otázky jako jsou náklady, které vždy s pořízením auta souvisí a celkově na výhody i nevýhody. 

Být řidičkou je nekonečný proces učení se provozu, poznávání sebe a souznění se svým vozem. Zpracování si svého strachu z řízení to všechno jenom začíná. A pak, když strach překonáte jakýmkoli způsobem a budete se v provozu neustále vzdělávat, je to super jízda. 🙂

Řiď se svým sebevědomím a buď skvělou řidičkou! Udělej první krok a přidej se do minikurzu ZDARMAPROBUĎ SVOU VNITŘNÍ ŘIDIČKU.

Jsem nadšenou řidičkou, jsem ráda spolujezdcem, ale ještě raději jsem GPSkou a průvodcem pro ženy. Propojuji ve vzájemnou synergii terapii, koučink a své znalosti instruktorky autoškoly. Ráda ti ukážu, že řízení nemusí být „nutné zlo", ale že si jej můžeš oblíbit. Nebo minimálně mít ho jako neutrální činnost. V rámci terapií, koučinku a mentoringu se zaměřuji v osobním opečování na komunikaci, rovnováhu v životě a na řízení auta a jeho zrcadlení do našich běžných činností. Se svými klienty rozvíjíme jejich emoce, vědomí i sebereflexi.